„Dzień bez przemocy w szkole i na świecie”- pod takim tytułem 3 października odbyły się warsztaty z uczniami w klasach I- VIII, przeprowadzone przez psycholog szkolną Klaudię Bojarę.
Celem warsztatów było uświadomienie dzieci, czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje, jak bardzo wpływa na życie codzienne i jak mocne piętno odbija na dalszych losach osoby doświadczającej dręczenia psychicznego czy fizycznego.
Dzieci dowiedziały się jak mogą radzić sobie, w sytuacjach konfliktowych, jak reagować jako świadek, została im przedstawiona perspektywa ofiary, sprawcy i osób obserwujących. W sposób włączający i interaktywny dzieci uczestniczyły w spotkaniu, by namacalnie zobaczyć jak ciężki może być plecak osoby, która nie tylko dźwiga swoje książki przychodząc do szkoły, ale również trudności, z którymi musi się zmierzyć kiedy czuje się odrzucona m.in. z poczuciem bezradności, bezsensu, braku wiary w siebie, ale i innych ludzi, którzy zamiast wspierać, zawodzą. Podczas warsztatu dzieci rozwijały umiejętności empatii, zrozumiały, że wartości takie jak szacunek, akceptacja, współpraca i życzliwość mają wielkie znaczenie.
https://www.youtube.com/watch?v=WpKfX2qvmbc
Polecam obejrzeć, krótki film na YT Brooka Gibbsa, który zwięźle przedstawia problem nękania i sposób na radzenie sobie z nim, a jedynym sposobem jest bycie życzliwym, niezależnie od okoliczności.
Zespół psychologiczno- pedagogiczny
Klaudia Bojara